Loading...
YARDIM

Üye Olmadan Alışveriş Yapabilir miyim ?

İade ve değişim olanaklarıyla %100 güvenli alışveriş ortamı sunan losteyewear.com' da üye olma zorunluluğu olmadan gözlük ürünlerine göz atabilir ve ürün satın alabilirsiniz, üye olarak alışveriş deneyimizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.


www.losteyewear.com'dan Alışveriş yapmak Güvenli mi ?

Ziyaretçilerimizin kişisel bilgilerinin güvenliği bizim için çok önemlidir. losteyewear.com kişisel verilerin toplanması ve saklanması konusunda en üst güvenlik önlemlerini kullanmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz bankalara şifreli bir şekilde gönderilmekte ve losteyewear.com tarafından saklanmamaktadır.

 

Nasıl Sipariş Verebilirim ? 

Satın almak istediğiniz ürünü ürün iceleme sayfasında ''Şimdi Satın Al'' butonuna basarak yada satın almak istediğiniz ürünü/ürünleri sepetinize ekledikten sonra sipariş süreci boyunca losteyewear.com tarafından yönlendirileceksiniz. Sepetim sayfasından "Alışverişi Tamamla" butonu ile bir sonraki aşamaya geçebilir, teslimat ve fatura adresi bilgilerinizi doldurduktan sonra, "Ödeme Bilgileri" ekranına gelerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. 

 

Telefon ile Sipariş verebilir miyim ?

Dilerseniz +90 0212 442 26 38 numaralı  Lost müşteri hizmetlerini arayarak ulaşarak alışveriş yapabilirsiniz.

 

*Sipariş İptal Edildiğinde param nasıl ve ne kadar sürede iade edilir ?

 

Tarafınıza ulaşmış siparişlerin iptali ve iadesi ürünler Real Optik'e ulaştıktan sonra 1-7 iş günü içinde, ödemenin gerçekleştirildiği şekilde yapılmaktadır.

Kredi kartı ile ödemesi yapılan siparişlerin iadesi, ödeme yapılan kredi kartına 1-7 iş günü içinde yapılmaktadır. Ödemenin kredi kartına taksit seçeneği ile yapıldığı takdirde ise ürün bedeli taksit adedi kadar bölünerek her ay ödemenin yapıldığı kredi kartına iade edilecektir. Bu prosedür; Real Optik tarafından değil, bankanız tarafından belirlenmiştir.

 

Havale/EFT ya da Kapıda Ödeme ile yapılan ödemelerde ise, iade müşteri adına kayıtlı hesap bilgileri alınarak Havale/EFT yoluyla 1-7 iş günü içinde gerçekleştirilmektedir.

 

Elime geçen ürün kusurlu ne yapmam gerekir ?

Ürünü iade süresi içerisinde tarafımızla iletişim kurmanız halinde, gerekli kontroller yapılarak ürün/ürünlerin değişimi yapılacaktır. Bu durumda dilerseniz siparişinizi iptal edip ürün ücretini geri alabilirsiniz dilersenizde yeni ürün ile değişim yapılır.

 

Siparişim hangi kargo ile gönderilecek?

Türkiye sınırları içindeki siparişlerinizin gönderimi YURTİÇİ Kargo firması ile sigortalı olarak sağlanmaktadır.